DOSIO, o.p.s. , HRADEC KRÁLOVÉ
DOMŮ KONTAKT SLUŽBY O NÁS AKTUALITY NAŠE TIPY FOTO

  Královéhradecký kraj
  Braunův betlém v Žírči
 • Parkování na rovině asi 100m od vchodu.
  Od parkoviště vede asfaltová cesta z krátkého prudkého kopce, která se mění v lesní cestu.
  Areál je v lese, sochy jsou vytesané do přírodních skal. Dopomoc je žádoucí.

  Zámek Častolovice
 • Parkování je vedle zámku.
  Po domluvě se správou lze pomocí jejich schodolezu dostat se na mechanickém vozíku do prvního patra a absolvovat prohlídkový okruh. U zámku je obora a mini zoo, obojí je přístupné i pro vozíčkáře.

  Zámek Ratibořice a Babiččino údolí
 • Parkovat je možné asi 150m od zámku (tzv.horní parkoviště) nebo
  na dolním parkovišti-přímo v Babiččině údolí.
  Do zámku je bezbarierový vstup a lze absolvovat prohlídkový okruh v přízemí bez problémů.
  K Viktorčinu splavu, Bělidlu a Starému mlýnu je vhodné popojet na dolní parkoviště. Vzdálenost je asi 1 km. Následně lze obejít objekty v údolí, dostat se k Viktorčinu splavu, do obydlí babičky v Bělidle, kam lze vejít a nahlédnout. Starý mlýn s mírnou dopomocí, vodní mandl je bezbarierový. Přístupný je i park.
  Pokud se rozhodnete jet na vozíku z horního parkoviště do údolí, pojedete po svažité štěrkové cestě střídavě proložené hrbolatým úsekem s kořeny stromů.
  Třetí možnost k parkování je - zanechat vozidlo v obci Zlíč na parkovišti u hospody a pak si udělat procházku podél řeky Úpy do Babiččina údolí.

  Zámek Hrádek u Nechanic
 • Parkovat je možné po dohodě v těsném sousedství zámku, popř.50m od zámku.
  Zámek je přístupný v přízemí. Vozíčkáři mohou absolvovat malý prohlídkový okruh. Na pokladně je možno dohodnout vstup bočním vchodem.
  Přístupný je i park.

  Železniční muzeum ve výtopně v Jaroměři
 • Parkování asi 100m od vchodu.
  V bývalé výtopně parních lokomotiv je umístěno muzeum s parními lokomotivami.

  ZOO ve Dvoře Králové nad Labem
 • Parkování poblíž vchodu.
  Jedna z našich největších zoo se safari. Bezbariérový pohyb a přístup do objektů. Cesta k safari je z mírného kopce. Pohyb po safari je možný jen místními autobusy, které jsou upraveny i pro vozíčkáře.

  Adršpašsko-teplické skály
 • Parkování asi 200m od vchodu. Přímo u parkoviště je občerstvení s bezbariérovým WC.
  Jedná se o přírodní skalnatý areál. Prohlídka je možná v části areálu, který je rovinatý. Vstup do areálu dvěma cestami - jedna přímo k jezírku, druhá o 150 m vedle.
  Začátek trasy kopcovitý, pak již rovinatý po lesní zpevněné cestě (pozor především v kopci jsou místy písčité plotny). V úseku kde se jde uprostřed skal se jede po dřevěných chodnících na které jsou dost prudké krátké nájezdy a je vhodná pomoc. Lze absolvovat asi 1km procházku nezapomenutelným přírodním útvarem.
  Vhodné pro elektrické vozíky, zdatnější vozíčkáře na mechanických vozících, nebo je nutný doprovod. Námaha však stojí za to.
  Cca 300m od parkoviště je hotel Javor s bezbariérovou toaletou.

  Pardubický kraj
  Skanzen Veselý kopec nedaleko Hlinska
 • Parkování asi 150m od vchodu.
  Soubor lidových staveb, pořádají zde různé akce lidových tradic. Skanzen je umístěn v kopcovitém terénu a místy je nutná pomoc. Přístup do většiny objektů je bariérový.

  Autokemp Břehy u Přelouče
 • Parkování v areálu těsně u ubikací.
  6 bezbariérových apartmá vhodných pro ubytování osob na ortopedickém vozíku - vstup do jednotlivých pokojů samostatně přímo z vnějšku bez schodů, sociální zařízení prostorné, vybavené madly u WC, sprchový kout se sklopnou sedačkou - je možné jej použít i z vozíku. Pokoje jsou vybaveny kuchyňským koutem. Restaurace cca 30m bezbariérová.

  Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem
 • Parkování u vchodu.
  Jedná se o nejstarší hřebčín u nás kde chovající vzácné koně. Prohlídka stájí a areálu je bezproblémová, jen v některých stájích je u vstupu menší práh. Prohlídky uskutečňují jen v sezóně a to třikrát denně.

  Betlém v Hlinsku
 • Parkování v sousedství.
  Soubor lidových staveb, některé jsou dodnes obydleny.
  Pohyb v areálu je bezproblémový, přístup do objektů je bariérový

  Praha
  Pražský hrad
 • Parkovat je možné před Hradem na Hradčanském náměstí (dopravní obsluze vjezd povolen).
  Pohyb po hradu je bezproblémový- lze navštívit Katedrálu s.Víta (plošina), konírnu, Galerii (plošiny), Zlatou uličku (některé domky),
  Lichštejnský palác, Baziliku sv.Jiljí, výstavní prostory přístupné ze zahrad.

  Staroměstská radnice v Praze
 • Vstup je nutný si domluvit na pokladně a je vchodem vedle orloje (vchod je vybaven zvonkem na obsluhu). Pohyb po budově je bezbariérový a pomocí plošin a výtahů se lze dostat až na vrchol věže odkud je rozhled na Prahu. Nelze se však dostat na ochoz věže

  Televizní věž v Praze
 • Parkování je možné i v okolí.
  Vstup je nutný si domluvit na pokladně a je spodem z garáží s ostrahou. Pohyb po vyhlídkové plošině je bezbariérový a nahoru se dostanete pomocí výtahu. Rozhled je do všech směrů po celé Praze jen pro vozíčkáře je omezen zábradlím a nedá se dostat k zasklené stěně u okraje.

  Anděl - království železnic
 • Parkování je možné v okolí nebo na parkovišti nákupního centra.
  Vzniká zde největší modelová železnice v Evropě. Spojené s obchodem pro modeláře. Modely jsou umístěny ve dvou podzemních podlažích přístupné výtahem (rozměr výtahu 105x100 cm). Modely v –1 podlaží jsou umístěny na vyvýšených podestách přístupných po dvou schodech (pro vozíčkáře dodá na požádání ostraha nájezdy, které má k dispozici). Modely umístěné v –2 podlaží budou již přístupné bez ochozů. V objektu bezbariérové WC.

  Náprstkovo muzeum
 • Parkování je v okolí muzea je obtížné.
  Přístup do muzea pomocí kolmé zdvižné plošiny, uvnitř je pak šikmá schodišťová plošina a výtah. Přístupné jsou všechny výstavní plochy.
  Není zde bezbariérové WC.

  Roztoky u Prahy
 • V muzeu jsou přístupné dva výstavní prostory. Do jednoho vstup bez problémů, uvnitř schodišťová plošina, do druhého je nutné překonat asi 15cm schod. Pořádají různé výstavy.
  V areálu je bezbariérové občerstvení a WC

  Středočeský kraj
  Muzeum Praga ve Zbuzanech
 • Parkování v sousedství vchodu.
  Muzeum je umístěno v objektu starého zrekonstruovaného statku. Bohaté sbírky automobilů a vyráběné techniky Praga. Průřez celým jejich výrobním programem.
  Bezproblémový pohyb po areálu.

  Klášter Sázava
 • Parkování v sousedství.
  Přístup do areálu je v kopci a pohyb po něm je ve svažitém terénu—cestičky vysypány jemným štěrkem. Vstup do kostela pomocí dřevěného nájezdu (nutná mírná pomoc) a vstup a pohyb po klášteru je bezbariérový. Není bezbariérové WC

  Benátky nad Jizerou
 • Parkování před branou zámku cca 100m.
  Přístup na nádvoří bez problémů. Muzeum hraček se nachází ve dvou místnostech. Do jedné bezbariérový přístup bez problémů, do druhé je potřeba překonat dva schody a vyšší práh. Muzeum vystavuje staré hračky pro kluky i holky—kouzelná podívaná, která nadchne v každém věku

  Skanzen v Přerově nad Labem
 • Parkování v sousedství vchodu.
  Soubor lidových staveb, pořádají zde různé akce lidových tradic. Skanzen je umístěn v rovinatém terénu s přírodními cestami, je rozdělen na horní a spodní část mezi kterými je krátký svah. V objektech naaranžovány scény ze života původních obyvatel, včetně hospody a staré školy. Přístup do většiny objektů je bezbariérový, nebo s mírnou pomocí. 200m od skanzenu je moto a velo muzeum s bezbariérovým přístupem.

  Zámek Kačina u Kutné Hory
 • Parkování je možné asi 250m od zámku.
  Zámek je přízemní objekt. Vstup do zámku je přes tři schody. Mají tam vlastní dřevěný nájezd, ten je však hodně prudký, tak musí někdo pomáhat při přejezdu. Uvnitř je pohyb možný bez problémů. Park je přístupný. U parkoviště je přístupná restaurace.

  Nepřevázka u Mladé Boleslavi
 • Parkování v těsné blízkosti.
  Prostorná restaurace—bezbariérový přístup, , WC bezbariérová ve vedlejší budově.

  Vojenské muzeum Lešany u Jílového
 • Parkování vedle vchodu.Po dohodě je možno dojet autem dovnitř areálu.
  Bývalé vojenské kasárny. Muzeum vojenské automobilové a tankové techniky. Rozsáhlý areál s bohatými sbírkami, které jsou naaranžovány do různých scén. Exponáty v 7 halách (do dvou není přístup). Ostatní jsou na konci prohlídky (okruh). Exponáty venku je možné vidět bez problémů.

  Liberecký kraj
  Botanická zahrada v Liberci
 • Parkování je možné v boční ulici v těsném sousedství.
  Přístup a pohyb po zahradě je bezbarierový-mírně svažitý, cestičky pískované, přístup do expozice za skleníky po pěšince s kameny (mírné hrboly).
  Skleníky bezbarierové, pohyb po nich bez problémů a do prvního partra je výtah.

  Zámek Sychrov
 • Samotný zámek je bezbarierový, bez problémů lze projít na nádvoří, zahrada je přistupná. Vpravo za zámkem jsou sokolníci-přístup ke klecím s dravci je bez problémů, v sezóně je prováděna denně ukázka výcviku a letů dravců. Parkoviště je v těsném sousedství zámku. U parkoviště je bezbarierová resturace Konrád s přístupným WC.

  Plzeňský kraj
  Vodní hamr Dobřív
 • Přístup po nezpevněné cestě z mírného kopce.
  Lze se dostat s mírnou pomoci dovnitř. Stavba vodního hamru se nachází pod rybníkem v obci Dobřív. Jedná se o objekt ve kterém se zpracovává železo a je dosud v provozu.

  Zámek Kozel u ŠŤáhlav
 • Parkovat je možné asi 50m od zámku. Na parkoviště je příjezd ze Šťáhlav a je nutné se orientovat podle ukazatelů pro svatby. Je nutné se domluvit s obsluhou a zajet na parkoviště pro svatby a odtud si nechat otevřít bránu.
  Zámek je přízemní objekt. Vstup do zámku je přes tři schody. Mají tam vlastní dřevěný nájezd a obsluha ochotně pomůže při přejezdu. Uvnitř je pohyb bez problému. Park je přístupný.

  Karlovarský kraj
  Zámek Kynžvart
 • Parkování v těsném sousedství zámku.
  Zámek je bezbariérový—přístup pomocí výtahu. Pohyb po něm je bezproblémů. V sousedství cca 200m je bezbariérová restaurace.

  Jihočeský kraj
  Zámek Dačice
 • Parkovat je možné před zámkem.
  Vstup do zámku je zezadu z parku. Do objektu je nutná pomoc přes dva menší schody. Uvnitř je možné absolvovat okruh v přízemí. Park je přístupný.

  Zámek Kratochvíle u Netolic
 • Parkovat je možné asi 150m od zámku. Dlážděná cesta z kopce.
  Zámek je přístupný, ale mezi místnostmi jsou dost vysoké kamenné prahy při kterých je nutné pomoci (zvláště u el.vozíků).
  V zámku je expozice loutkového filmu. (stav v roce 2006 - podle neověřených zpráv došlo v expozici zámku ke změnám).

  Zámek Hluboká
 • Parkovat je možné před zámkem (dopravní obsluze vjezd povolen - příjezd jako svatby).
  Zámek je nepřístupný - lze se dostat na nádvoří, částečně do Alšovi galerie a do parku

  Zámek Ohrada s mini zoo (je součástí areálu Hluboká)
 • Parkovat je možné před zámkem.
  Zámek s expozicí lesnictví a lovu není přístupný.Za zámkem je malá zoo, která je bezbariérová a přístupná.(viz. červená šipka na jih od rybníka)

  Kraj Vysočina
  Zámek Přibyslav
 • Parkovat lze asi 50m od vchodu do zámku.
  V zámku je umístěno hasičské muzeum. Po domluvě je přístup zabezpečen nákladním výtahem a lze absolvovat celý prohlídkový okruh.

  ZOO Jihlava
 • Parkování v sousedství vchodu.
  Zoo je umístěna v údolí se svažitým terénem.

  Jihomoravský kraj
  Mohyla Míru - Prace
 • Parkování 30m od muzea.
  Mohyla míru je první mírový památník v Evropě. Historicky je spojena s Bitvou u Slavkova a stojí na Prackém kopci asi kilometr jižně od obce Prace, v místě rozhodujícího vítězství Napoleona nad Rusy a Rakušany.
  Mohyla je chráněna jako kulturní památka České republiky.
  Muzeum je bezbarierové

  Skanzen ve Strážnici
 • Parkování asi 50m od vchodu.
  Soubor lidových staveb, pořádají zde různé akce lidových tradic. Skanzen je umístěn v kopcovitém terénu se zpevněnou cestou. Přístup do většiny objektů je bariérový.

  Zámek Lysice
 • Parkovat je možné před zámkem.
  Vstup do zámku je zezadu (přístup ke vchodu je ve svahu). Je možné absoolvovat část prohlídkového okruhu v prvním patře.

  Zámek Lednice
 • Parkovat je možné asi 150m od zámku.
  Zámek je přístupný v přízemí (prohlídkový okruh) vstup do budovy jeden menší schod, který je možné s mírnou pomocí překonat. Přístupný je i skleník a rozsáhlý areál parku.

  Zámek Rájec Jestřebí
 • Parkovat je možné asi 150m od zámku.
  Zámek je přístupný v přízemí (prohlídkový okruh) vstup do budovy jeden menší schod, který je možné s mírnou pomocí překonat

  Zvole u Pernštejna-Šiklův mlýn-westernové městečko
 • Parkování- Vozíčkáři po dohodě mohou objet areál a zaparkovat dole.
  Ve westernovém městečku je bohatý celodenní program přístupný i pro vozíčkáře.

  Sloupsko-Šošuvské jeskyně
 • Jsou přístupné pro vozíčkáře.

  Zlínský kraj
  Kroměříž - Květná zahrada
 • Parkovat je možné asi 50m od zahrady.
  Květná zahrada je přístupná mimo rondelu a ochozu, zámecký park je přístupný včetně mini zoo.
  V informačním středisku lze získat mapu města s bezbarierovými trasami a objekty.

  Olomoucký kraj
  Arboretum Bílá Lhota
 • Parkovat je možné před arboretem.
  Vstup do areálu bočním vchodem. Pohyb je možný bez problému - svažitý terén.

  Moravskoslezský kraj
  Automobilové muzeum v Kopřivnici
 • Parkování v sousedství vchodu.
  Moderní objekt, bezbarierový. Bohaté sbírky automobilů a automobilové techniky vyráběné v Kopřivnici. Exponáty z "Dakaru", Tatry známé z cest Hanzelky a Zikmunda, úžasná přehlídka tartrovácké výroby napříč dějinami.

  POLSKO
  Kowary-park miniatur
 • Parkování v blízkosti.
  Park miniaturních staveb, kousek za našimi hranicemi, ve volném prostředí a v budově přístupné i pro vozíčkáře.